Απέκτησε προβάδισμα το Περιστέρι από την ΑΕΚ

46

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σε… θρίλερ εξελίχτηκε ο πρώτος «μικρός» τελικός της Α1 μπάσκετ, με το Περιστέρι να περνά νικηφόρα από την έδρα της ΑΕΚ (67-66) και να κάνει το «break»! Το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι έδωσε τη νίκη στους «κυανοκίτρινους», αφού μετά το τάιμ άουτ του Λούκα Μπάνκι, ο Ντελρόι Τζέιμς αποδείχτηκε άστοχος σε προσπάθεια για τρίποντο. Mε 15 πόντους ο Γκάι Σκορδίλης ήταν ο MVP των νικητών και του αγώνα, με τον Κερκυραίο σέντερ να είναι εντυπωσιακός στη ρακέτα. Για τους «κιτρινόμαυρους» που έδειξαν πως δεν έχουν συνέλθει από τον αποκλεισμό από τους τελικούς, ο Τζέιμς είχε 13 πόντους, 12 σημείωσε ο αρχηγός τους Ντούσαν Σάκοτα, ενώ από 10 πόντους πέτυχαν οι Γιαννόπουλος, Γιορκ. Ο δεύτερος «μικρός» τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (11/6) στις 19:00, στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», στο Περιστέρι.
Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67
Στο άδειο ΟΑΚΑ (περίπου 200 φίλαθλοι), η ΑΕΚ έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο! Με πίεση στην άμυνα, η Ένωση κράτησε το Περιστέρι στα 2/11 σουτ, το υποχρέωσε σε 5 λάθη και ξέφυγε με +11, 18-7 στο 10ο λεπτό. Στη 2η περίοδο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη αντέδρασε για το -7 (27-20) και παρά την απάντηση της ΑΕΚ με σερί 6-0, μείωσε στον πόντο (33-32) μετά από «κυανοκίτρινο» σερί 11-0.
Η έναρξη της 3ης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να διατηρεί την πρωτοπορία (39-34), αλλά αυτό δεν θα… διαρκούσε για πολύ. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 2-10 προσπέρασαν 41-44, με τρίποντο του Γκρέι και δίποντο του Κάλαχαν στο 24ο λεπτό. Η ΑΕΚ πάντως διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής, 50-52, στο 30ο λεπτό. «Χιτσκοκικό» ήταν το φινάλε, αφού οι Μπεντίλ και Γκρέι έβαλαν δύο δίποντα (55-59) στο 36′, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με βολές του Σάκοτα στα 24,9″ (66-64). Ο Στίβεν Γκρέι έκανε το… απίστευτο σημειώνοντας ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή της ρακέτας για το 66-67… με τον Τζέιμς να αστοχεί έξω από τα 6.75 στην τελευταία φάση.
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Τσαρούχα-Παναγιώτου (Παλάτος)
ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Γιορκ 10, Τζέιμς 13, Ξανθόπουλος 7, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 4, Μωραΐτης 7, Θίοντορ, Ρογκαβόπουλος 1, Γιαννόπουλος 10, Εμπάκουε 2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 3, Σμιθ, Σκορδίλης 15, Μούρτος, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 2, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 7, Κάλαχαν 10, Γκρέι 13, Μπεντίλ 12

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕsports.ert.gr.