Πέρασαν τα φαβορί στην επόμενη φάση – Τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού γύρου όπου μετέχει και ο Ολυμπιακός

95

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Τα φαβορί προκρίθηκαν στον Β΄ προκριματικό γύρο του Champions League, μετά τους αποψινούς δεύτερους αγώνες του Α΄ προκριματικού της διοργάνωσης. Η Καραμπάχ εμκεταλλεύτηκε την έδρα της και πέρασε το εμπόδιο της Παρτιζάνι (2-0), ενώ η Ρόζενμποργκ συνέτριψε την Λίνφιλντ με 4-0 και με δύο νίκες επί των Βορειοϊρλανδών προκρίθηκε άνετα.
Παρά το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Λευκορωσία, η ΜΠΑΤΕ κατάφερε να νικήσει στην Πολωνία την Πιαστ Γκλίβιτσε με 2-1 και να περάσει στην επόμενη φάση, όπου θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο απέναντι στην Ρόζενμποργκ.
Τα αποτελέσματα (σ.σ. σε παρένθεση το σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):
Σαμπουρτάλο (Γεωργία)-Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) 1-3 (3-0)
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία) 1-2 (1-0)
ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 2-2 (0-3)
Βαλέτα (Μάλτα)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) 1-1 (2-2)
Φερονικέλι (Κόσοβο)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) 0-1 (2-2)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Σούντουβα (Λιθουανία) 2-1 (0-0)
ΑΙΚ (Σουηδία)-Αραράτ (Αρμενία) 3-1 (1-2)
Κλουζ (Ρουμανία)-Αστάνα (Καζακστάν) 3-1 (0-1)
Σέλτικ (Σκωτία)-Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 2-1 (3-1)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 2-3 (1-2)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Παρτιζάνι (Αλβανία) 2-0 (0-0)
Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 3-2πεν (1-1)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) 4-0 (2-0)
Ρίγα (Λετονία)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 4-5πεν (0-0)
Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 1-2 (1-1)
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 2-0 (3-0)
Τα ζευγάρια του Β΄ προκριματικού γύρου
Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων του Α΄ προκριματικού γύρου τα ζευγάρια που θα αναμετρηθούν στη συνέχεια της διοργάνωσης είναι τα εξής:
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Βασιλεία (Ελβετία)
Μάριμπορ (Σλοβενία)-ΑΙΚ (Σουηδία)
Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)
Κλουζ (Ρουμανία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Βαλέτα (Μάλτα)
Νταντάλκ (Ιρλανδία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Σαμπουρτάλο (Γεωργία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Σέλτικ (Σκωτία)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Ελσίνκι (Φινλανδία)
Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Κοπεγχάγη (Δανία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
*Οι αγώνες είναι διπλοί και θα διεξαχθούν στις 23-24/07 και 30-31/07.
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕsports.ert.gr.